5 grudnia 2017 odbyło się spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim, który jest autorem książek dla dzieci, podróżnikiem, redaktorem i felietonistą. Jak sam mówi, pisarzem został w wieku sześciu lat. Napisał i zilustrował swoją pierwszą książkę… historyczną. Swoje dorosłe życie zaczął niezwykle… nudno. Skończył Akademię Ekonomiczną i pracował w banku. Czuł się z tym bardzo źle i nie na miejscu. Do czasu, kiedy dziadek opowiedział mu historię o Kazimierzu Nowaku. I tak powstał pomysł na pierwszą książkę – historię o polskim podróżniku, który w latach trzydziestych XX wieku rowerem przejechał Afrykę dwa razy w ciągu pięciu lat. W ten sposób „Afryka Kazika” stała się pierwszą „dorosłą” książką Łukasza Wierzbickiego. Historia Kazimierza Nowaka była na tyle interesująca, że autor postanowił podążyć śladem swojego bohatera… z żoną i siedmiomiesięcznym wówczas synem.
Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd wzbudziło wśród uczniów naszego gimnazjum żywe emocje, dla wielu z nich było lekcją postrzegania świata
z szacunkiem, życzliwością i zainteresowaniem, inspiracją do odbycia w przyszłości własnych podróży, początkiem wielkiej przygody.Dobry kontakt z młodym czytelnikiem, humor, duży dystans do siebie, pasja podróżnicza i dowód na to, że marzenia się spełniają – tak zaprezentował się uczniom pan Łukasz Wierzbicki.