Fizyka nie musi być oparta tylko na teorii i podana w formie regułek - przekonali się o tym uczniowie klas siódmych, którzy wybrali się na Uniwersytet Zielonogórski i odwiedzili Instytut Fizyki i Astronomii.
W miniony czwartek (23.11.2017r.) uczniowie klasy 7A, 7B, 7C i 7D wraz z opiekunami wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez dr Stefana Jerzyniaka. Podczas zajęć laboratoryjnych uczniowie mogli poznać prawa fizyki poprzez różnorodne doświadczenia: min. wykonali eksperyment, taki jak Galileusz w 1600 roku, by zaobserwować swobodny spadek ciał o różnych masach. Poznali fenomen wahadła Newtona, ilustrujące prawo zachowania pędu i energii podczas sprężystego zderzenia kul. Próbowali również zmierzyć się z siłą ciśnienia atmosferycznego „rozrywając” półkule Magdeburskie oraz przekonali się, że wrzątek może być „zimny”, a piłeczki pingpongowe mogą lewitować, i że oddziaływania są wzajemne.
Wiedza zastosowana w eksperymentach obejmowała praktycznie wszystkie działy fizyki przewidziane w programie nauczania, mimo tego wykonanie zadań nie sprawiło uczniom problemu. W ten sposób każdy z nich przekonał się, że fizyka nie jest trudna, a na pewno – nie nudna.

Serdeczne podziękowania kierujemy dla pani Magdy Rydzanicz, dzięki której mogliśmy przeżyć tak miłe chwile z prawami fizyki:)

Elwira Sawicka